Pokud chceme najít alespoň náznak pochopení, co výsledky ze sčítání lidu 2021 znamenají, musíme si vedle nich položit také výsledky dvou předešlých sčítání, komentáře a interpretace z různých stran i výzkumy jiných agentur.
Nejprve bychom si ale měli říci, co tento výzkum neříká.
Sčítání 2021 neříká kolik je v ČR ateistů!
I když pár funkčně negramotných idiotů z řad komentátorů a moderátorů bude tvrdit, že je u nás přesně 555 ateistů, protože právě tolik dotazovaných uvedlo ateismus do kolonky “vyznání”, není tomu tak.
Ateismus je totiž pojem vytvořený věřícími jako opak víry, a co by tím opakem mělo být, je tak trochu na volné fantazii jednotlivých vykladačů. Podobně jako při měření pobřeží Anglie, jehož délka záleží na rozlišení mapy, záleží i počet ateistů na použité definici. Tedy zhruba od “nevěří v boha / bohy” po “nevěří v žádné nadpřirozeno”.
Rozhodně ale není ateismus konfese, tedy možná kromě těch 555 respondentů.
Tento problém je také dobře vidět na dřívějším výzkumu agentury STEM/Mark a. s., u kterého můžeme při dobré vůli dojít k 23 % až 67 % ateistů.
Proto bychom měli skupinu, která je pro nás významná, uvádět pod tím označením, které je použité v dotazníku, tedy jako občany bez náboženského vyznání. Zde by si ovšem výzkum zasloužil jistou korekci, protože mezi skupinami věřících najdeme nejen uvedených 555 ateistů, ale také 98 agnostiků. (V dalším textu však uvádíme čísla bez této korekce tak, jak je uvádí ČSÚ.)

Římských katolíků ubylo, ale o kolik?
V případě římskokatolické církve můžeme vcelku věřit, že výsledky budou blízké reálným počtům, protože pravidelně apeluje na své věřící, aby uváděli příslušnost k církvi. Zároveň je to církev, která nás přirozeně bude zajímat nejvíce, protože má v bývalém Východním bloku výrazný destruktivní vliv na společnost a politiku.
Při prvních vydaných výsledcích se zdálo, že mezi lety 2011 a 2021 klesl počet římských katolíků z 1 082 463 na 741 019 čili by přišla o 341 444 věřících. To by sice nebyl tak drastický úbytek jako v předchozím desetiletí, stále by to ale znamenalo, že církev opouštělo 93,5 věřících každý den.
Nicméně krátce po vydání doplňujících výsledků mnozí právě tento výsledek zpochybnili s odkazem na kolonku “katolická víra (katolík)”. V té se nám totiž náhle objevuje 235 834 věřících. Faktem je, že o této skupině toho moc nevíme. Jsou to důchodci, kteří si už nepamatují, jak se jmenovala církev, pod kterou byli pokřtěni? Jsou to cizinci, kteří nevědí, jak se jejich církev jmenuje česky? Jsou to chovanci ústavů, za které to vyplnil někdo jiný? Jsou to katoličtí radikálové, kteří tím chtěli vyjádřit svůj nesouhlas se současným vedením, které jim připadá příliš liberální? Jsou to anarchokatolíci, pro které je naopak současný Vatikán příliš málo liberální? Jsou to vůbec římští katolíci, a ne třeba řečtí nebo starokatolíci?
V každém případě ať by bylo římských katolíků 741 019, nebo (podle největších optimistů) 976 853, stále by to příliš nesedělo s průměrnou návštěvností bohoslužeb, které podle vlastního sčítání řkc z roku 2019 navštěvuje celkem 375 000 věřících včetně těch, kteří je sledují v televizi, nebo v rozhlase.
I při takovém (pro římské katolíky) optimistickém počítání by jejich církev ztrácela 29 věřících za den. To znamená, že by při tomto tempu za 93 let u nás přestala existovat. Ovšem už za 21 let by jí nezbyl žádný věřící, který by uvedl v dotazníku její název správně.
Je to shodou okolností stejný rok (2043) kdy by měly být vyplaceny poslední náhrady v rámci takzvaných “církevních restitucí”. Ale bude vůbec komu?
Skutečný vývoj bude ale asi barvitější. Na jednu stranu by se úbytek věřících řkc měl přirozeně zpomalovat v rámci toho, jak se budou počty blížit k “tvrdému jádru” věřících.
Na druhou stranu ale se sympatiemi může zamávat i současná vláda zvolená v roce 2021, protože s ní dostali Češi nejvíce věřící kabinet od pádu reálného socialismu a možná i v celých poválečných dějinách. Jsou v něm zastoupení i takoví radikálové jako kreacionista Marian Jurečka, bojovník proti “propagandě LGBTQ+” Petr Fiala, nebo podporovatel Aliance pro rodinu Vlastimil Válek. A téměř celý kabinet (snad kromě Pirátů) je připraven se kdykoli postavit proti interrupcím a pomoci polským ženám, kterým jejich politici interrupce v podstatě znemožnili i v těžkých případech.
Prostě i u nás má římskokatolická církev stále kam klesnout.
Věřících i bezvěrců přibylo?
Ano, je to tak, podle srovnání s rokem 2001 by mělo přibýt 165 534 věřících. Tedy z 2 168 952 na 2 334 486. Jenže ve skutečnosti přibyli pouze věřící nezařazení k žádné církvi ani náboženskému směru z 705 368 na 960 201.
Lidí bez vyznání přibylo 1 423 046. Jenže ani tak se jejich počet nedostal na úroveň z roku 2001, kdy nás bylo ještě o 1 012 850 více.

Počet organizovaných věřících klesl o 89 299 z 1 463 584 na 1 374 285.
Ve skutečnosti u takto nízkých čísel vůbec netušíme, co, jestli nebo jak moc se změnilo. Před deseti lety totiž celkem 4 662 455 lidí využilo možnost neuvést své vyznání. Letos to bylo pouze 3 162 540.
Většina “přírůstků” bude tedy padat na vrub právě této změně. Naproti tomu úbytek věřících u organizovaných církví bude velmi pravděpodobně reálný.
Jedi – mnohem více než pouhý vtip!
Možná si vzpomenete, že víra rytířů řádu Jedi měla být jedním z důvodů pro vyřazení otázky po náboženském vyznání ze sčítacího formuláře.
V roce 2011 uvedlo jedi jako svoji víru 15 070 obyvatel. Při posledním sčítání tento počet ještě stoupl až na 21 023. Tím Jedi porazili Náboženskou společnost Svědkové Jehovovi (13 298), Církev bratrskou (10 762), Církev řeckokatolickou (8 309) nebo Církev adventistů sedmého dne (7 162).
Přesto je Český statistický úřad chválen, že vzal jejich existenci “sportovně” jako ozvláštnění sčítání.
Jenže nic takového nejen ČSÚ ale ani žádný komentátor nebo úředník dělat nemá. Nikomu z nich nenáleží právo rozhodovat, která víra je “skutečná” a která recesistická.
Poctivý religionista by musel uznat, že i když stoupenci jediismu nevěří v reálnou existenci Anakina Skywalkera, Obi Wana Kenobiho a dalších filmových postav ze série Star Wars, může je oslovovat jejich myšlenkový rámec, morální zásady a tradice. Ano, přestože jsou smyšlené, ale které nejsou?
Kolik věřících křesťanů opravdu věří, že Jonáš cestoval živý v rybím břiše a Ježíš skutečně chodil po vodě? A pokud u nás takoví jsou, měli bychom kolem nich chodit po špičkách, protože si “víra zaslouží úctu”, nebo jsou spíš právě oni ukázkou toho, jak taková nezdravá víra vypadá?
Napsat komentář